Regulamin Klubu
Załącznik nr 1
do Uchwały nr 1 Walnego Zebrania Członków Klubu Strzeleckiego „Dziesiątka” LOK Lublin
z dnia 12 stycznia 2014 r.
Regulamin Klubu Strzeleckiego „Dziesiątka” Ligi Obrony Kraju w Lublinie
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1.
Klub Strzelecki „Dziesiątka” LOK Lublin zwany dalej „Klubem” stanowi samodzielną, amatorską, podstawową jednostkę działającą w ramach struktur organizacyjnych bezpośrednio podległą Lubelskiemu Zarządowi Wojewódzkiemu LOK, funkcjonującą wg zasad określonych w Statucie Stowarzyszenia Ligi Obrony Kraju.
§ 2.
Klub należy do Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego na zasadzie członkostwa za pośrednictwem Lubelskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Lublinie oraz przestrzega przepisów i regulaminów tego związku.
§ 3.
Klub działa na terenie Polski, w szczególności na terenie województwa Lubelskiego.
§ 4.
Klub działa na podstawie statutu LOK oraz niniejszego regulaminu.
§ 5.
Klub nie posiada własnej osobowości prawnej i działa w ramach Ligi Obrony Kraju.
§ 6.
Klub może posiadać oprócz obowiązujących w stowarzyszeniu LOK, własne odznaki organizacyjne, logo, proporce, ustanawiać własne nagrody, odznaczenia i inne, niezbędne do prowadzenia działalności klubu rzeczy oraz używać pieczęci zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
§ 7.
Klub posługuje się nazwą Klub Strzelecki „Dziesiątka” LOK Lublin. W swej działalności klub może się posługiwać nazwą skróconą KS „10” LOK Lublin.
§ 8.
Klub opiera swoją działalność na pracy społecznej członków klubu.
Rozdział II
Cele, zadania i zakres działalności klubu
§ 9.
Celami Klubu są:
- Celem działalności Klubowej jest popularyzowanie strzelectwa sportowego oraz zrzeszanie kolekcjonerów broni wśród mieszkańców województwa lubelskiego.
- Organizowanie wystaw broni kolekcjonerskiej, prelekcji i pogadanek na tematy broni zabytkowej.
- Organizowanie terenowych spotkań, treningów i zawodów mających na celu doskonalenie umiejętności i technik strzeleckich oraz rekreację i integrację uczestników.
- Organizowanie zawodów strzeleckich.
- Organizowanie imprez promujących strzelectwo sportowe.
- Współpraca z władzami LOK i samorządami lokalnymi w celu realizacji zadań Klubu, w ramach współpracy uzyskanie dostępu do terenu na którym Klub mógłby organizować zawody oraz treningi strzeleckie.
- Współpraca z LZSS, Wojskiem, Policją oraz regionalnymi klubami strzeleckimi.
- Stwarzanie warunków ułatwiających członkom Klubu uprawianie strzelectwa.
- Organizowanie szkoleń dla członków Klubu, których przedmiotem jest zdobywanie wiedzy i umiejętności w zakresie prowadzonej przez Klub działalności.
§ 10.
Klub realizuje swoje cele poprzez:
- Organizowanie szkoleń sportowych, stwarzanie dogodnych warunków do rozwoju strzelectwa sportowego.
- Uprawianie strzelectwa sportowego.
- Organizowanie kursów, treningów, ćwiczeń, szkoleń i zawodów w strzelectwie sportowym.
- Współdziałanie z innymi instytucjami, organizacjami, klubami, władzami oświatowymi oraz z osobami fizycznymi w zakresie celów realizowanych przez Klub.
- Popularyzowanie sportów strzeleckich i obronnych w środkach masowego przekazu.
- Inicjowanie i podejmowanie, z zachowaniem obowiązujących przepisów, innej działalności zmierzającej do realizowania celów i zadań Klubu.
Rozdział III
Członkowie Klubu, ich prawa i obowiązki:
§ 11.
Członkowie Klubu dzielą się na:
a) członków zwyczajnych
b) członków wspierających,
c) członków honorowych.
§ 12.
- Członkiem Klubu może być osoba fizyczna spełniająca warunki zawarte w statucie LOK, akceptująca cele Klubu, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiona praw publicznych oraz osoba niepełnoletnia spełniająca warunki zawarte w statucie LOK, akceptująca cele Klubu, która przedłożyła wraz z deklaracją członkowską pisemną zgodę prawnych opiekunów na członkostwo w Klubie i akceptację celów Klubu.
- Członków przyjmuje Zarząd Klubu na podstawie pisemnej deklaracji członkowskiej i po uiszczeniu wpisowego.
- Członkowi pełnoletniemu klubu przysługują wszystkie uprawnienia wynikające ze Statutu oraz postanowień niniejszego regulaminu i uchwał Zarządu Klubu oraz Walnego Zgromadzenia.
- Członek w wieku do 18 lat korzysta ze wszystkich uprawnień członka, w tym z biernego i czynnego prawa wyborczego poprzez jednego swego przedstawiciela ustawowego.
§13.
- Członkiem wspierającym może być każda osoba fizyczna, prawna lub jednostka nie posiadająca osobowości prawnej, która deklaruje pomoc organizacyjną lub finansową dla Klubu.
- Członków wspierających przyjmuje Zarząd Klubu na podstawie pisemnej deklaracji członkowskiej i po uiszczeniu wpisowego.
- Członek wspierający ma prawo do korzystania z pomieszczeń i urządzeń Klubu w zakresie uzgodnionym z Zarządem Klubu.
- Członkom wspierającym nie przysługuje bierne i czynne prawo wyborcze.
- Członkowie wspierający posiadający osobowość prawną uczestniczą w działalności Klubu poprzez pełnomocników.
§14.
Członkami honorowymi KS „10” LOK Lublin mogą zostać osoby szczególnie zasłużone dla Klubu. O nadaniu tytułu „Członka Honorowego KS „10” LOK Lublin, na wniosek Zarządu Klubu, decyduje LOK.
§15.
I. Członkowie Klubu mają prawo:
- Wybierać władze Klubu oraz być wybieranym do tych władz (członkowie niepełnoletni – przez swoich przedstawicieli), z tym że większość w składzie Zarządu muszą stanowić członkowie o pełnej zdolności do czynności prawnych,
- Występować z wnioskami dotyczącymi działalności Klubu,
- Korzystać z pomocy Klubu, sprzętu i urządzeń będących własnością KS „10” LOK Lublin na zasadach określonych przez Zarząd Klubu oraz innych udogodnień, jakie stwarza Klub swoim członkom, zgodnie z zasadami ustalonymi przez Zarząd Klubu,
- Korzystać z obiektów, sprzętu i urządzeń będących własnością LOK na zasadach określonych przez Zarząd Główny LOK, zarządzającą tym wyposażeniem jednostkę terenową LOK oraz innych udogodnień, jakie stwarza LOK zgodnie z zasadami ustalonymi przez Zarząd LOK,
- Prawa członka mogą zostać zawieszane w przypadku stwierdzenia nieuregulowania opłat związanych z przynależnością do Klubu za 3 miesiące. Decyzję o zawieszeniu podejmuje Zarząd. Prezes Klubu zobowiązany jest zawiadomić członka za pośrednictwem forum internetowego Klubu, bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej o zawieszeniu, podając przyczynę zawieszenia.
II. Członkowie Klubu są zobowiązani do:
- Aktywnego uczestniczenia w spotkaniach organizowanych przez Klub i realizacji celów Klubu, uczestniczenia w działalności Klubu, w tym brania udziału w działaniach organizacyjnych,
- Przestrzegania postanowień statutu, regulaminów i uchwał władz LOK i Klubu,
- Godnego reprezentowania Klubu,
- Uczestniczenia w szkoleniu strzeleckim i zawodach sportowych (z wyjątkiem członków wspierających i honorowych),
- Poszanowania własności stowarzyszenia LOK i Klubu, jako wspólnego dobra jego członków,
- Kulturalnego zachowania zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami współżycia społecznego.
§16.
- Członkowie zalegający w opłatach lub nie biorący udziału w podstawowych zadaniach organizacyjnych na rzecz Klubu nie mogą być nagradzani przez Klub w żadnej formie.
- Wobec członków, którzy nie wypełniają obowiązków ujętych w niniejszym regulaminie i statucie LOK, Zarząd KS „10” LOK Lublin może zastosować następujące środki:
a) upomnienie,
b) nagana,
c) pozbawienie możliwości udziału w zawodach i kursach prowadzonych przez Klub,
d) pozbawienie możliwości korzystania ze sprzętu i urządzeń Klubu,
e) skreślenie z listy członków KS „10” LOK Lublin,
f) inne kary ustanowione przez Walne Zebranie KS „10” LOK Lublin.
§ 17.
Zaleganie w opłacaniu składek i innych opłat na rzecz Klubu powyżej 6 miesięcy powoduje skreślenie z listy członków Klubu. Decyzję o skreśleniu podejmuje Zarząd. Skreślonemu członkowi z powodu nieopłacenia składek nie przysługuje prawo do odwołania. Wznowienie członkostwa w klubie wymaga procedury, identycznej jak dla osób nowo wstępujących.
§ 18.
- Za aktywny udział w realizacji zadań Klubu mogą być przyznawane wyróżnienia i nagrody.
- Zasady oraz tryb przyznawania wyróżnień i nagród są uchwalane przez Zarząd Główny LOK lub Zarząd Klubu.
§ 19.
Członkostwo w Klubie ustaje na skutek:
- dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Klubu, zgłoszonej na piśmie Zarządowi, za pokwitowaniem odbioru,
- wykluczenia z Klubu w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia zasad bezpieczeństwa lub nie przestrzegania przepisów obchodzenia się z bronią palną oraz nie przestrzegania regulaminów i zarządzeń korzystania ze strzelnicy,
- wykluczenia z Klubu w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia postanowień regulaminu, nieprzestrzegania postanowień, uchwał i regulaminów uchwalonych przez władze LOK i Klub,
- wykluczenia z Klubu w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego, które zgodnie z innymi przepisami uniemożliwia uprawianie dyscyplin sportu wymienionych w tym regulaminie lub prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego, orzekającego karę dodatkową w postaci pozbawienia praw publicznych,
- śmierci członka.
- Decyzje w sprawach określonych w pkt 1-4. podejmuje Zarząd Klubu w drodze uchwały. W przypadku pkt 2-4 Prezes Klubu zobowiązany jest zawiadomić członka o skreśleniu lub wykluczeniu, podając przyczyny skreślenia lub wykluczenia, wskazując na prawo wniesienia odwołania do Walnego Zebrania Członków, w terminie miesiąca licząc od daty powiadomienia o podjętej uchwale. Członek występujący lub wykluczony z Klubu obowiązany jest do uregulowania wszystkich zobowiązań w stosunku do Klubu.
- W przypadku pkt 5. Prezes Klubu może podjąć decyzję jednoosobowo. Wszelkie zobowiązania członka wobec Klubu zostają umorzone.
Rozdział IV
Władze klubu
§ 20.
- Władzami Klubu są:
a) Walne Zebranie Członków,
b) Zarząd Klubu,
c) Komisja Rewizyjna.
- Wybór władz Klubu, o których mowa w ust.1 pkt b i c odbywa się w głosowaniu tajnym lub jawnym, zwykłą większością głosów, za zgodą kandydata. Wybór władz następuje spośród nieograniczonej liczby kandydatów.
- Uchwały władz Klubu podejmowane są poprzez:
3.1. Walne zebranie, w głosowaniu jawnym lub tajnym, zwykłą większością głosów, oddanych przez co najmniej połowę członków klubu.
3.2. W głosowaniu jawnym lub tajnym, wszystkich członków Zarządu lub Komisji Rewizyjnej, zwykłą większością głosów, oddanych w następujący sposób:
a) drogą elektroniczną (mail),
b) drogą elektroniczną poprzez forum,
c) osobiście, na spotkaniach członków Zarządu lub Komisji Rewizyjnej.
- W przypadku równoważnej ilości głosów, o wyniku głosowania decyduje głos Prezesa.
§ 21.
- Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Klubu.
- Walne Zebranie Członków jest zwoływane przez Zarząd. O miejscu, terminie i porządku obrad Zarząd powiadamia członków ogólnie dostępnymi środkami: informacja na stronie internetowej Klubu, ogłoszenia w siedzibie Klubu, z wykorzystaniem poczty elektronicznej, SMS lub pismami, co najmniej na 7dni przed terminem Walnego Zebrania Członków. Zarząd podejmuje decyzję o wyborze środka lub środków powiadomienia. W zebraniu członków powinna uczestniczyć co najmniej połowa członków Klubu w pierwszym terminie, w drugim terminie, który może być wyznaczony w czasie 30 minut po pierwszym tego samego dnia, można podejmować uchwały bez względu na ilość członków zwykłą większością.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie może być zwołane przez Zarząd w każdym czasie. O miejscu, terminie i porządku obrad Zarząd powiadamia członków zgodnie z punktem drugim tego paragrafu.
§ 22.
- Zarząd kieruje całokształtem działalności Klubu, zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania, reprezentuje je na zewnątrz i ponosi odpowiedzialność przed Walnym Zebraniem.
- Zarząd składa się z 6 osób.
- Pracą Zarządu kieruje Prezes Klubu.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz na kwartał.
- W posiedzeniach Zarządu mogą uczestniczyć osoby zaproszone przez Zarząd. Osoby zaproszone nie mają prawa głosu, stanowią tylko głos doradczy.
- Zarządu Klubu ustala i podejmuje uchwały o wysokości wpisowego do klubu dla przyjmowanych członków, składki członkowskiej oraz innych opłat na rzecz klubu. Wysokość wpisowego oraz innych opłat na rzecz klubu obowiązuje od dnia uchwalenia przez Zarząd, ewentualne zmiany nie dotyczą członków Klubu, którzy uregulowali swoje zobowiązania na dzień uchwalenia zmian. Obradujące Walne Zebranie może podjąć decyzję o zmianie wysokości składki członkowskiej, jednak nie może jej obniżyć poniżej kwoty określonej w uchwale Zarządu Głównego LOK.
- Zarząd Klubu ma prawo ustalić dodatkowe opłaty na rzecz Klubu, jednak nie mogą one przekroczyć wysokości rocznej składki członkowskiej i muszą być uzasadnione potrzebą lub sytuacją finansową Klubu.
- Członek Zarządu Klubu może być zawieszony w czynnościach lub odwołany ze składu Zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej, jeżeli nie wykonuje przyjętych obowiązków, działa niezgodnie ze Statutem lub Regulaminem Klubu, bądź w inny sposób zawiódł zaufanie członków Klubu.
- Uchwałę o zawieszeniu w czynnościach lub odwołaniu członka Zarządu podejmuje Walne zebranie Klubu zgodnie z § 20 pkt. 3.1
- Członek Zarządu ma prawo do rezygnacji z piastowania swojej funkcji. Składa pisemne wypowiedzenie osobiście, poprzez mail lub listem poleconym na ręce pozostałych członków zarządu. Nowy członek Zarządu Klubu musi zostać wybrany na Walnym Zebraniu w terminie do 30 dni od dnia złożenia rezygnacji. Rezygnujący członek pełni funkcję do momentu wyboru następcy.
- W przypadku potrzeby opracowania dokumentów potrzebnych do funkcjonowania Klubu, opracowuje je i zatwierdza Zarząd Klubu, który to może poprosić o pomoc pozostałych członków Klubu.
§ 23.
- Komisja Rewizyjna Klubu jest niezależną od Zarządu Klubu władzą Klubu, powołaną do sprawowania kontroli nad działalnością Zarządu Klubu.
- Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków, w tym przewodniczącego i sekretarza.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej mają prawo brać udział, z głosem doradczym, w posiedzeniach Zarządu.
Rozdział V
Majątek klubu
§ 24.
- Klub opiera swoją działalność na bazie własnej oraz będącej w dyspozycji LOK, korzysta z jej sprzętu na zasadach obowiązujących członków stowarzyszenia LOK.
- Majątek Klubu stanowią ruchomości i fundusze:
a) Majątek ruchomy będący własnością stowarzyszenia, jak również dotacje przyznane przez wyższe władze stowarzyszenia może być wykorzystany wyłącznie w działalności Klubu wg zasad określonych w Statucie.
b) Majątek ruchomy zdobyty staraniem członków Klubu lub darowany Klubowi niepochodzący z dotacji przyznanych przez władze stowarzyszenia jest użytkowany wyłącznie przez Klub. Przekazanie lub zbycie tego majątku może nastąpić za zgodą i na podstawie uchwały Walnego Zebrania Członków Klubu. Użytkowanie przez członków stowarzyszenia LOK niebędących członkami Klubu w/w majątku może nastąpić za zgodą Zarządu Klubu.
c) W celu realizacji Regulaminu, Klub może korzystać z cudzego majątku za zgodą właściciela o ile nie stoi to w sprzeczności z przepisami prawa.
d) Fundusze w postaci środków pieniężnych pochodzące z wpisowego do klubu, składek członków klubu i innych opłat na rzecz Klubu, darowizn na rzecz Klubu, działalności Klubu lub innych źródeł pozostają w wyłącznej dyspozycji Klubu.
Rozdział VI
Zmiana regulaminu
§ 26.
- Decyzję o uchwaleniu Regulaminu Klubu lub jego zmianie podejmuje Walne Zebranie Członków.
- Uchwalenie Regulaminu Klubu lub jego zmiana mogą być przedmiotem obrad Walnego Zebrania Członków wyłącznie wtedy, gdy sprawy te zostały zamieszczone w porządku obrad Walnego Zebrania Członków. Do zawiadomienia o zwołaniu Walnego Zebrania Członków należy załączyć projekty stosownych uchwał.
Rozdział VII
Postanowienia końcowe.
§ 27.
- Regulacje prawne i organizacyjne nie wymienione w niniejszym regulaminie związane z działalnością, organizacją i funkcjonowaniem klubu, kompetencjami i odpowiedzialnością Władz Klubu, prawami i obowiązkami członków reguluje Statut LOK.
- Odwołania w niniejszym regulaminie do Statutu oznaczają odwołania do statutu Ligi Obrony Kraju.
- Jeżeli w niniejszym regulaminie mówi się o stowarzyszeniu, to chodzi o Stowarzyszenie Ligi Obrony Kraju.
- Wszelkie spory rozstrzyga sąd właściwy dla siedziby Klubu.
- Niniejszy regulamin obowiązuje z dniem jego zatwierdzenia przez Walne Zgromadzenie Członków KS „10” LOK Lublin.
Lublin, dnia 12 stycznia 2014 r.
Sekretarz Prezes KS „10” LOK Lublin Wice Prezes KS „10” LOK Lublin